trende

Beyaz Eşya – Kombi – Klima Gibi cihazlara Ek Garanti

Beyaz Eşya – Kombi – Klima Gibi cihazlara Ek Garanti

Ek garantileri satın almaya değer mi?

2 yıl garantinin üzerine hatırı sayılır bir para verip ek garanti almak gerçekten gerekli mi?

Bazı ürünleri satın alırken satıcılar bize ürünün garantisini belirli bir ücret karşılığında uzatmak isteyip istemediğimizi soruylar. Peki bu garanti için para ödemeye değer mi?

Bu son zamanlarda oldukça tartışılan bir konu. Herkesin garanti deneyimleri farklı olacaktır, ancak böyle bir garanti satın almaya karar veriyorsanız, önce tam olarak ne yaptığınızı araştırmanızı tavsiye ediyoruz.

Ne için ek garanti?

Ek garanti birkaç farklı anlama geliyor. Satın aldığınız ürünler genel olarak üreticisi tarafından kendi garantisine sahiptir. Genellikle 1-2 sene civarında olan bu garantiler, cihazınıza dışarıdan gelebilecek hasarları kapsamaz. Bazı ek garantiler ise, evde onarım gibi hizmetleri içerebiliyor.

Hangi ürün için ek garanti satın almak istediğiniz de önem taşıyor. Örneğin bir sene boyunca ışığı bozulmayan TV’nizin bir sene sonra ışığının birden bire sönme olasılığı düşüktür ve muhtemelen hayatının sonuna kadar dayanacaktır. Bu arada ürünün fiyatının yüzde 20’sinden fazlasını hiçbir zaman ek garanti için ödememeniz gerekmektedir.

Ürününüz ne kadar güvenilir?

Ürününüz ne kadar güvenilir?

Tüm mesele, cihazınızın garanti bittikten sonra bozulup bozulmayacağını bilmekten geçiyor. Garantilerle cihazını kurtaran arkadaşlarınızın azınlıkta olduğuna dikkat edin. Ancak bazı ürünler zaman zaman, diğerlerinden daha fazla sorun çıkarabilir. Bu konuda WSFA’nın ilk üç senede bozulma olasılıklarını yansıtan tablosu işinize yarayabilir:

Masaüstü PC – yüzde 37 onarma oranı

Laptop PC – yüzde 33 onarma oranı

Çim makineleri – yüzde 29 onarma oranı

Buzdolabı (iki yanlı) – yüzde 28 onarma oranı

Çamaşır makinesi – yüzde 22 onarma oranı

Buzdolabı (üst-alt yapıda) – yüzde 17 onarma oranı

Projeksiyon TV – yüzde 16 onarma oranı

Süpürge – yüzde 13 onarma oranı

Bulaşık makinesi – yüzde 13 onarma oranı

Elbise kurutcusu – yüzde 13 onarma oranı

Mikrodalga fırın – yüzde 13 onarma oranı

Dolayısıyla, yeni bir ürün satın alırken sadece markanın ürünleri hakkında değil, güvenilirliği ve hizmeti hakkında da araştırma yapın.

Eğer yepyeni bir teknolojiye sahip bir cihaz satın alıyorsanız (3D gibi), ek bir garanti satın almanızda fayda olabilir. Veya bir sonraki jenerasyonun piyasaya sürülmesini bekleyebilirsiniz.

Alıntıdır :

Kaynak : https://www.chip.com.tr/haber/ek-garantileri-satin-almaya-deger-mi_31165.html

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Teknik Servis
Teknik Servis
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?